Velká schola

Kdo jsme

Jsme společenství (neprofesionálních) zpěváků a muzikantů, kteří doprovázejí mše svaté nebo pobožnosti. Zpíváme moderní chválové písně. Hlavní repertoár tvoří písně ze zpěvníků Koinonia, Hasana I, II, III. Zpíváme ale také písně přeložené z angličtiny nebo v malé míře i písně vlastní.
Hudební doprovod tvoří kytara a klávesy, zobcová flétna, příležitostně housle aj.

Do svého středu rádi přijmeme i nové členy, kteří rádi zpívají a cítí, že máme být Bohu za co vděční. 

Něco z historie schól

První schóla ve Spytihněvi

První schóla, která ve Spytihněvi vznikla, se zformovala za p. Vladimíra Tomečka 1983. Tento vynikající kněz spravoval Napajedla, Spytihněv a Žlutavu. P. Tomeček kolem sebe shromažďoval veškerou mládež. Díky tomu také v prostředí schóly vzniklo společenství mládeže, které jezdilo na různé poutě (vlakem nebo autobusem) do Štípy, na Svatý Hostýn, do Kněždubu aj.
Schóla měla velký počet členů a také na tehdejší dobu byla také nástrojově velmi dobře vybavená (bicí, klávesy, kytary, flétny aj.). Sám p. Tomeček půjčoval nástroje, aby mládež motivoval. Po odchodu do jiného působiště schóla pokračovala za působení Adama Ruckého. Mladí lidé však přirozeně začali zakládat své rodiny a po čase se schóla vytratila. Mladí, kteří ještě do manželství nevstoupili si uchovávali po nějakou dobu společenství modlitby při adoracích na faře v Napajedlích.

Z historie současné schóly

Další schóla vznikla v roce 2000 spontánně jako hudební doprovod pro udržení adorací. Postupně se schóla zapojila do hudebního doprovodu nedělních mší a začala se účastnit přehlídek schól a soutěží. Za vznikem tohoto společenství jsou zakládající členové: Jan a Pavel Sedlářovi, Radek a Jirka Šoustalovi, Anna Janíková aj.).
Počet členů se rozšiřoval a sdružoval mládež, která chodila do kostela.

Později se schóla rozdělila na dva celky. Větší skupina členů se spojila s Komárovem a Pohořelicemi a vznikla hudební skupina SPK. Menší část schóly pak pokračuje až do dnešních dnů.Schóla se také v jistém čase zapojila do péče o děti ve farnosti a pořádala pro ně různé akce, jako byly dětské olympiády, tábory, mikulášské besídky, drakiády, zdobení velikonočních vajíček aj.Ve schóle se vystřídali různí členové, kteří časem založili rodiny a odešli, nebo se odstěhovali.
V malém počtu za velké podpory kytaristy Ondřeje Lagy a některých členů mladší generace hraje schóla dodnes. Při některých větších akcích, jako jsou svatby, zvou současní členové původní členy jako důležitou výpomoc (to platí hlavně při zpěvu na svatbách).

Nová generace

Další generace schóly ve Spytihněvi vznikla působením Marušky Kadlečíkové. Tato schóla sdružovala děti ve farnosti a několik let doprovázela dětské mše. Vedení dětské schóly se ujala Maruška Janíková jako členka starší schóly, která se s dětmi začlenila do doprovázení nedělních bohoslužeb a vánočních besídek, přehlídek schól. Po několika letech ji ve vedení vystřídal Jaroslav Giesl a Kateřina Gieslová.
V současnosti přešlo vedení schóly už na dospělé členky schóly: Anežku a Štěpánku Janíkovou a také Marušku Gieslovou za odborného dozoru Jaroslava Giesla.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky